W 80 rocznicę rzezi wołyńskiej odbyły się obchody w wielu miejscach w Polsce. We wtorek 11 lipca 2023 roku spotkaliśmy się w rocznicę krwawej niedzieli w Bychowie w Muzeum Przedmiotów Historycznych i Zapomnianych, którego właścicielem jest Jacek Bagnecki. To właśnie on zainicjował 5 lat temu oddanie hołdu ofiarom rzezi wołyńskiej i bohaterom tamtych dni, którzy nie poddali się bez walki.

80 rocznica wydarzeń na Wołyniu "O Wołyniu na Kaszubach". W programie: Msza Święta w intencji ofiar wydarzeń na Wołyniu, złożenie kwiatów przy krzyżu upamiętniającym obrońców i ofiary w Kisielinie, Kisielin - miasteczko na Wołyniu, Chór Appassionato -  pieśni patriotyczne, Mariusz Królikowski - pieśni kresowe, kuchnia kresowa.

Wpisując się w ogólnopolskie obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Samorządowy Zespół Szkół w Gniewinie zorganizował grę terenową pt. „Szlakiem Północnej Granicy”. Zmagania odbywały się pod patronatem Gminy Gniewino, Nadleśnictwa Choczewo, Stowarzyszenia „Militarni Gniewino”, Izby – Fundacji Rozwoju Wsi w Bychowie oraz Muzeum Ziemi Puckiej. 10 października na linii startu w szkole w Gniewinie stawiło się 13 drużyn – 9 ze szkół podstawowych i 4 z gimnazjów. Zawodnicy reprezentowali placówki z powiatów wejherowskiego i puckiego.

23.07.2018 Muzeum odwiedzili członkowie Zespołu Folklorystycznego „Trembita” z zaprzyjaźnionej z Gniewinem Kołomyi z obwodu iwanofrankowskiego na Ukrainie. Towarzyszyli im włodarze miasta - Bohdan Kołudnicki – zastępca burmistrza i Bohdan Fedoruk – pełnomocnik burmistrza, a także Bogdan Maletckyy – redaktor telewizji z Iwano-Frankowska, Honorowy Obywatel Gminy Gniewino. Goście z zainteresowaniem obejrzeli zbiory muzeum i uczestniczyli w warsztatach mydlarskich. Wizytę zakończono rozmowami przy kawie i cieście.

21 i 22 lipca 2018 na wodach Jeziora Żarnowieckiego odbyły się V Regaty Świętej Anny o Puchar Wójta Gminy Gniewino. Uczestniczyło w nich 35 zawodników z 5 klubów: UKS Gniewuś Gniewino, Opti CWM Gdynia, GKŻ Gdańsk i Zatoka Puck oraz Opti Ustka. Pogoda sprzyjała młodym żeglarzom, którzy dzielnie walczyli o zwycięstwo. Organizatorem regat i sponsorem nagród był Uczniowski Klub Sportowy „Gniewuś” Gniewino oraz Fundacja Rozwoju Wsi IZBA. Puchar dla zwycięzcy regat zawdzięczamy Wójtowi Gminy Gniewino, Zbigniewowi Walczakowi.

Bychowo, 11 lipca 2018 roku – to miejsce i ta data zgromadziły około 200 osób z terenu gminy Gniewino oraz okolic bliższych i dalszych na uroczystość „O Wołyniu na Kaszubach” upamiętniającą 75. rocznicę Krwawej Niedzieli. W niedzielę 11 lipca 1943 roku akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną miała swój punkt kulminacyjny – Polaków zaatakowano w 99 miejscowościach. Rzeź była kontynuowana przez wiele następnych dni. W Bychowie oddano hołd ofiarom rzezi w Kościele w Kisielinie i jego obrońcom. Taki napis widnieje na odsłoniętym i poświęconym tego dnia dębowym Krzyżu, pomniku cierpienia i pamięci.

75 rocznica wydarzeń na Wołyniu "O Wołyniu na Kaszubach". W programie: Kisielin – miasteczko na Wołyniu, monodram "KISIELIN" na podstawie wspomnień Teresy Świderskiej, teatr pod Wieżą, koncert pieśni kresowych, poświęcenie krzyża w hołdzie obrońcom i ofiarom z Kisielina, Szczypior Kapela Gniewino, kuchnia kresowa, grochówka wojskowa.

 • 001m.jpg
 • 002m.jpg
 • 003m.jpg
 • 004m.jpg
 • 005m.jpg
 • 006m.jpg
 • 007m.jpg
 • 008m.jpg
 • 009m.jpg
 • 010m.JPG
 • 011m.JPG
 • 012m.JPG