W 80 rocznicę rzezi wołyńskiej odbyły się obchody w wielu miejscach w Polsce. We wtorek 11 lipca 2023 roku spotkaliśmy się w rocznicę krwawej niedzieli w Bychowie w Muzeum Przedmiotów Historycznych i Zapomnianych, którego właścicielem jest Jacek Bagnecki. To właśnie on zainicjował 5 lat temu oddanie hołdu ofiarom rzezi wołyńskiej i bohaterom tamtych dni, którzy nie poddali się bez walki.

     W 80 rocznicę rzezi wołyńskiej odbyły się obchody w wielu miejscach w Polsce. We wtorek 11 lipca 2023 roku spotkaliśmy się w rocznicę krwawej niedzieli w Bychowie w Muzeum Przedmiotów Historycznych i Zapomnianych, którego właścicielem jest Jacek Bagnecki. To właśnie on zainicjował 5 lat temu oddanie hołdu ofiarom rzezi wołyńskiej i bohaterom tamtych dni, którzy nie poddali się bez walki. Wśród nich był dziadek właściciela muzeum Józef Bagnecki.

    Na uroczystość, która rozpoczęła się mszą świętą prowadzoną przez księdza dziekana, proboszcza parafii pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w Gniewinie Mariana Miotk, przybyli: przedstawiciel marszałka województwa pomorskiego Marek Budnik, dyrektor biura poselskiego posła Kazimierza Plocke Bogdan Sokołek, przewodniczący rady powiatu Wejherowskiego Józef Reszke, członek zarządu powiatu Jolanta Król, sekretarz miasta Rumia Marcin Kurkowski, sekretarz gminy Gniewino Grzegorz Dziewięcin, radni gminy Gniewino oraz sołtysi. Licznie zgromadzili się mieszkańcy gminy i nie tylko. Na uwagę zasługuje fakt, że spotkać można tam było wielu nauczycieli czynnych i emerytowanych. Wyróżniało się także Koło Gospodyń Wiejskich z Rybna z sołtysem Andrzejem Miedziakiem – wszyscy w pieczołowicie wykonanych średniowiecznych strojach. Nie mogło też zabraknąć potomków bohaterów uroczystości, ocalałych z rzezi wołyńskiej i obrońców kościoła w Kisielinie – Józefa Bagneckiego i Teresy Siedliskiej z domu Świderskiej, czyli ich dzieci, wnuków i prawnuków. Jeden z nich – Michał Napieraj wraz z nauczycielką historii Ewą Jankowską ciekawie przybliżył dzieje Kisielina. Pod znajdującym się na terenie muzeum krzyżem wołyńskim przedstawiciele władz oraz mieszkańców złożyli wiązanki kwiatów i znicze.

     Oprawę artystyczną uroczystości stanowiły pieśni religijne i patriotyczne w pięknym wykonaniu chóru Appassionato z Gniewina pod kierunkiem Joanny Kurek oraz fragment monodramu „Kisielin” na podstawie wspomnień Teresy, który w przejmujący sposób wygłosiła aktorka Teatru pod Wieżą – Marcelina Majer. Całość monodramu zarejestrowanego w Centrum Kultury w Gniewinie w 2018 roku można było zobaczyć na ekranie, podobnie jak prezentację „Zbrodnia na Polakach w Kisielinie” przygotowaną przez Roberta Ladacha. Nad stroną techniczną czuwał Mariusz Królikowski, a całość prowadziła Wioletta Majer-Szreder. Kulinariami, czyli potrawami kuchni kresowej, zajęły się między innymi panie Wioleta Minga, Anna Műnch, Izabela Bagnecka, Agnieszka Bagnecka, Anna Młyńska, Joanna Lewicka.
Do przygotowania tego wydarzenia przyczyniło się również wielu darczyńców: Wiesław Lubiewski, Wojciech Block, Jarosław Liedtke, Władysław Brzozowski, Zbigniew Treder. Nad bezpieczeństwem i ochroną medyczną czuwali druhowie z OSP Gniewino i Nadole.

     Upamiętnienie w taki sposób przez naszą gminną społeczność i rodziny ofiar tamtych tragicznych wydarzeń na Wołyniu w 80. rocznicę wypływało z pobudek patriotycznych, z zaangażowania społecznego, dla podkreślenia wartości rodzinnych, jako przykład dla następnych pokoleń, a przede wszystkich z szacunku dla pamięci o ofiarach wojny i z potrzeby serca.

  • 001m.jpg
  • 002m.jpg
  • 003m.jpg
  • 004m.jpg
  • 005m.jpg
  • 006m.jpg
  • 007m.jpg
  • 008m.jpg
  • 009m.jpg
  • 010m.JPG
  • 011m.JPG
  • 012m.JPG